marți, 26 iulie 2022

TENIS / WTA: Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală la Varşovia

Aflată pe locul 110 WTA, Jucătoarea Ana Bogdan s-a calificat, astăzi (marţi, 26 iulie), în optimile de finală ale turneului de categorie WTA 250 de la Varşovia. Românca și-a asigurat 3.800 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Bogdan a învins-o cu 6-4, 7-6/3, în primul tur, pe favorita cu numărul 7, spaniola Nuria Parrizas Diaz (54 WTA). În faza următoare, românca o va întâlni pe Katerina Siniakova (Cehia, numărul 96 mondial), care s-a impus cu 6-2, 6-4 în disputa cu compatrioata ei Jesika Maleckova (216 WTA).

Astăzi, la Varşovia, joacă în primul tur şi Gabriela Lee (144 WTA), cate o va întâlni pe cipriota de origine română Raluka Şerban, numărul 178 WTA.

Sportivele calificate în optimile de finală îşi asigură un premiu de 3.800 de dolari şi 30 de puncte. Jucătoarele eliminate în primul tur primesc câte 2.725 de dolari şi un punct.