duminică, 31 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Petrolul și Sepsi au remizat după un meci cu un penalty ratat

Formaţia Petrolul Ploieşti a izbutit să obțină primul punct de la revenirea în elita fotbalului românesc. „Găzarii” au remizat (1-1), duminică, 31 iulie, pe teren propriu, cu echipa Sepsi Sf. Gheorghe, într-un meci din etapa a treia a ediției 2022/2023 a Superligii. Oaspeţii au ratat un penalty.

Petrolul a deschis scorul prin Gabi Tamaş, în minutul 62. Acesta s-a tăiat la mână lovind într-un panou publicitar de bucurie, după gol... Covăsnenii au egalat prin Tudorie, în minutul 84, cu un șut plasat. Același jucător trimisese mingea în cadrul porții adverse cu puțin timp înainte.

Sepsi a ratat un penalty în minutul 26, prin Matei, care a alunecat în momentul lovirii balonului.

Au evoluat următoarele formații:

Petrolul Ploiești: O. Vîlceanu – Meijers, Tamaş, Huja – Borţa, Jair, Cebotaru (Dumitriu, 65), Ţicu – Cioiu (Bratu, 65), Ivanovski, Grozav (Măzărache, 65)

Antrenor: Nicolae Constantin

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – D. Ciobotariu (Dimitrov, 71), Ninaj, B. Mitrea, Ispas – J. Rodriguez (Aganovic, 71), N. Păun – Bărbuţ (Rondon, 71), C. Matei (Golofca, 64), Damaşcan (I. Gheorghe, 64) – Tudorie

Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Marcel Bîrsan. Asistenți: Daniel Mitruţi, Tunyogi Ferencz. Arbitrul nr. 4: Andrei Chivulete

Ora 20.30: FC Hermannstadt - FC Botoşani

Partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.