duminică, 31 iulie 2022

TENIS / WTA: Ana Bogdan a pierdut finala de la Varşovia în faţa Carolinei Garcia

Aflată pe locul 108 mondial cu o săptămână în urmă, Ana Bogdan a pierdut, astăzi (duminică, 31 iulie), finala turneului de categorie WTA 250 de la Varşovia. Pentru româncă, aceasta a fost a doua ocazie de a cuceri un titlu WTA după aceea din 2021, de la Limoges.

Ana s-a înclinat (4-6, 1-6) în fața franțuzoaicei Caroline Garcia. Jucătoarea din Hexagon a început foarte bine meciul și a condus cu 3-0, dar Bogdan a revenit pentru 3-2. Numărul 45 mondial a câștigat setul cu 6-4, iar în al doilea s-a impus fără probleme cu 6-1.

Pentru Bogdan, aceasta a fost a doua finală din circuitul WTA după aceea din 13 decembrie 2021, de la Limoges, când a pierdut (2-6, 5-7) în fața belgiencei Alison Van Uutvanck.

Grație calificării în finala Poland Open, Ana a urcat pe locul 75 în ierarhia mondială. Ea are 780 de puncte.