Wikipedia

Rezultatele căutării

vineri, 29 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FC Argeş a învins pe Universitatea Cluj cu ceva noroc

Programat în deschiderea rundei cu numărul 3 din ediția 2022/2023 a Superligii la fotbal, astăzi (vineri, 29 iulie), la Pitești, meciul dintre FC Argeş și „U” Cluj s-a încheiat cu victoria gazdelor, 3-1 (1-1). Oaspeții au condus și au beneficat de un penalty, însă n-au izbutit să se detașeze.

Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 4, când Adrian Bălan a profitat de ieşirea portarului Straton, la recentrarea lui Filip, şi a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 18, arbitrul Horia Mladinovici a dictat penalty pentru oaspeți după consultarea VAR la un duel dintre Turda și Adrian Bălan. Portarul argeşean Straton a respins mingea trimisă de Purece din lovitura de la 11 m.

În minutul, 40 clujeanul Florin Ilie a fost eliminat pentru un fault comis asupra lui Işfan. Din acel moment, FC Argeș a preluat controlul meciului. Gruparea gazdă a egalat în minutul 43, prin Işfan. Același jucător a majorat scorul în minutul 46, reuşind dubla. În minutul 53, Garita a înscris după ce a driblat portarul

La finalul disputei, Andrei Prepeliță a recunoscut că formația lui s-a impus și cu noroc, fiind deranjat de faptul că jucătorii săi n-au respectat ceea ce le-a cerut înainte de meci.

Au evoluat următoarele formații:

FC Argeş: Straton - M. Constantin (Tofan, 46), Turda, Cestor, Latovlevici – Raynov (Meza Colli, 46), Njike – Jakolis (Celestine, 87), Işfan, Bertrand (Donisa, 87) – Garita (Calcan, 65)

Antrenor: Andrei Prepeliţă

Universitatea Cluj: Gorcea - Baravykas, Fl. Ilie, Ispas, Briceag – Purece (Piţian, 41), I. Filip (Bic, 78), Romario Pires (Remacle, 85) – Chipciu (Hlistei, 78), Ad. Bălan (Boiciuc, 85), Fernandes

Antrenor: Erik Lincar

Arbitru: Horia Mladinovici. Asistenți: Ovidiu Artene, Bogdan Gheorghe. Arbitrul nr. 4: Sebastian Colţescu

Ora 20.30: FC Hermannstadt - FC Botoşani

Partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.