duminică, 24 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Promovată anul trecut, FCU Craiova 1948 a învins pe campioana CFR Cluj

Într-un meci disputat pe caniculă (40 de grade Celsius), în Bănie, astăzi (duminică, 24 iulie), FCU Craiova 1948 a provocat surpriza startului ediției 2022/2023 a Superligii de fotbal. Formația lui Adrian Mititelu a reuşind să se impună cu 3-1 (1-1) în fața campioanei ultimilor 5 ani, CFR Cluj.

Ciprian Deac a deschis scorul la Craiova, pentru CFR. Gazdele nu s-au lăsat impresionate de aceste reușite și, pe fondul unui joc foarte bun, au răsturnat rezultatul. Van Durmen a egalat în minutul 32, dintr-o pasă excelentă a lui Juan Bauza. Apoi, în al doilea mitan, Bălgrădean a respins la Baeten, însă Compagno a fost pe fază şi a înscris al doilea gol al craiovenilor (min. 46). În minutul 72, Van Durmen a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru FCU Craiova 1948.

În acest an competițional, CFR Cluj a înregistrat două victorii, două egaluri şi două eşecuri în în trei competiţii (Superligă, Supercupa României şi preliminariile cupelor europene). Săptămâna viitoare, formația transilvană va disputa returul cu formația Inter dEscaldes, în Andorra. În tur a fost 3-0 pentru CFR.

Au evoluat următoarele formații:

FCU Craiova 1948: Popa – Negru (R. Grigore 90’), Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Asamoah, Achim – Baten (Marquet 80’), Bauza (Sidibe 90’), van Durmen (Chiţu 86’) – Compagno

Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Bălgrădean - Braun, Graovac, Yuri Matias, Camora - Deac, Boateng (Hoban 78’), Muhar (Bordeianu 63’) - Ad. Păun (Hammershoy-Mistrati 46’), Debeljuh (Jefte Betancor 46’), Petrila (Gîdea 78’)

Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Andrei Florin Chivulete. Asistenți: Radu Adrian Ghinguleac, Andrei Constantinescu. Arbitrul nr. 4: Bogdan Dumitrache.

Camera VAR: Radu Petrescu – Vlad Bârleanu