Wikipedia

Rezultatele căutării

marți, 26 iulie 2022

OMNISPORT / FOTE 2022: România a cucerit medalii la înot și la atletism

Sportivii români au obţinut două medalii, astăzi (marţi, 26 iulie), la ediția de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European care se desfăşoară în Slovacia, la Banska Bystrica. Potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), Aissia Prisecariu a obţinut argintul la nataţie, în proba de 200 m spate. La atletism, Ana Maria Vişan a cucerit „bronzul” la aruncarea discului.

La înot, Aissia Claudia Prisecariu s-a calificat, luni, 25 iulie, în finala de la 200 m spate feminin cu al treilea timp din semifinale (02:17,10). În finală, românca a obținut medalia de argint, terminând în 2:15,95.

- Robert Badea – 2:09,21 min. – calificat în finala de 200 m mixt

Prima medalie a delegației noastre, una de bronz, a fost câştigată de Ana Maria Vişan la aruncarea discului. Ea a reușit 39,47 m, fiind devansată de nemțoaica Frieda Roberta Echterhoff, care a aruncat 43,24 m, și de reprezentanta Cehiei, Natalie Fiserova, cu 40,99 m.

La handbal feminin, România a fost învinsă cu 23-22 de Danemarca. La volei, România a pierdut (0:3) cu Polonia, iar apoi, astăzi, a învins la fel de clar (3:0) pe Bulgaria.

România este reprezentată la FOTE Banska Bystrica 2022 de 92 de sportivi, la 8 discipline, atletism, înot, ciclism, gimnastică, judo, volei, handbal şi tenis.

La precedenta ediţie de vară a FOTE, care a avut loc la Baku, în 2019, România a cucerit nu mai puţin de 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...