duminică, 31 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Rapid Bucureşti s-a impus în meciul cu Universitatea Craiova

Echipa Rapid Bucureşti își continuă seria rezultatelor pozitive în această ediție de campionat. Giuleștenii au câştigat cu 1-0, astăzi (duminică, 31 iulie), meciul de la Craiova, cu Universitatea, contând pentru etapa a treia din ediția 2022/2023 a Superligii. Giuleştenii au şase puncte în primele trei etape din actualul sezon. Ei au pierdut (0-1) la Cluj, cu CFR după ce au ratat un penalty la ultima fază a meciului.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Alexandru Ioniţă II, după o pătrundere şi o pasă a lui Kait, în minutul 50. Universitatea şi-a creat câteva ocazii de gol, însă nu a reuşit să înscrie. Oltenii au trimis mingea și în cadrul porții adverse prin Ante Roguljic, în minutul 15.

Acesta este primul eșec al Universității în acest an competițional.

Au evoluat următoarele formații:

CS Universitatea Craiova: Lazar - Căpăţînă, Papp, V. Găman (Raul Silva, 60), Vătăjelu - Al. Creţu, Screciu – Roguljic (Rivaldinho, 78), Baiaram (Câmpanu, 78), A. Ivan (Hanca, 56) – Markovic (Koljic, 55)

Antrenor: Laszlo Balint

Rapid București: Moldovan - J. Morais, Săpunaru, D. Grigore, Fl. Ştefan - Kait, Crepulja, Al. Ioniţă II (Al. Albu, 67) – Sefer (Pănoiu, 67), Dugandzic, Costache (Papeau, 82)

Antrenor: Adrian Mutu

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic. Asistenți: Alexandru Cerei, Mihai Marius Marica. Arbitrul nr. 4: Iulian Călin

Ora 20.30: FC Hermannstadt - FC Botoşani

Partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.