luni, 25 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Autor al unui gol în derby-ul cu FCSB, Dugandzic spune că a visat la asta

Sosit de la CFR Cluj vineri, atacantul Marko Dugandzic a marcat pentru Rapid în derby-ul cu FCSB câștigat de giuleșteni cu 2-0, duminică, 24 iulie, în etapa a doua a ediției 2022/2023 a Superligii. Formația de lângă Grant a obținut primele trei puncte din acest campionat.

Croatul a mărturisit că a visat la un astfel de debut. „Un început uimitor. Am visat la asta. Nu ştiam că e meci aşa important pentru Rapid. Am doar cuvinte bune despre cum am fost primit la Rapid şi cred că le-am răspuns pe teren. FCSB nu a început prea bine sezonul, dar ne-am uitat doar la noi. Doar asta conta", a spus Dugandzic, la televiziunile care transmit Superliga.

Pe lângă Dugandzic, care a marcat în minutul 19 cu o lovitură de cap, a mai punctat şi Săpunaru, în minutul 40.

Au evoluat următoarele echipe:

Rapid București: Moldovan - J. Morais, Săpunaru, Dr. Grigore, Fl. Ştefan (Iacob, 90) - Kait, Crepulja, Ioniţă II (A. Ciobanu, 60) – Sefer (Pănoiu, 60), Dugandzic, Costache (Papeau, 75)

Antrenor: Adrian Mutu

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Bouhenna (Tamm, 46), Dawa, Radunovic – Oaidă (Olaru, 46; Musi, 78), Edjouma (Şut, 46), Fl. Tănase - Cordea, I. Stoica, Fl. Coman (Oct. Popescu, 46)

Antrenor: Anton Petrea

Arbitru: Istvan Kovacs. Asistenți: Vasile Marinescu, Ovidiu Artene. Arbitrul nr. 4: Horia Gabriel Mladinovici

Camera VAR: Horaţiu Feşnic - Mircea Grigoriu