vineri, 29 iulie 2022

OMNISPORT / FOTE 2022: Și jucătorii de tenis au îmbogățit bilanțul României

În penultima zi a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Banska Bistrica (Slovacia), astăzi (vineri, 29 iulie), România a mai obținut două medalii în turneul de tenis. Eva Maria Ionescu şi Gabriel Gheţu au luat „argint” la dublu mixt, iar Eva a obținut și „bronzul” în competiția de simplu.

Eva Maria Ionescu s-a impus cu 6-3, 6-3, în finala mică disputată cu italienca Aurora Nosei. Apoi, jucătoarea noastră şi Gabriel Gheţu au ocupat locul doi la dublu mixt. Ei au pierdut (4-6, 5-7) finala turneului disputată cu reprezentanții țării gazdă, Renata Jamrichova și Daniel Balascak.

Este a 14-a medalie a României la Banska Bystrica: 3 de aur, 7 de argint, 4 de bronz. La ediţia FOTE din 2019, România a obținut 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.