joi, 21 iulie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: CFR Cluj a învins-o cu 3-0 pe Inter Club d'Escaldes și și-a asigurat calificarea

Scoasă prematur din preliminariile Ligii Campionilor la fotbal, CFR Cluj s-a impus cu 3-0 (2-0), astăzi (joi, 21 iulie), pe teren propriu, în faţa echipei Inter Club d'Escaldes (Andorra), în prima manşă din turul 2 preliminar al Conference League. Returul se va disputa în Andorra, în 27 iulie.

Clujenii au deschis scorul în minutul 5, dintr-un penalty transformat de Jefte Betancor. În minutul 38, Jefte Betancor a dat pasa decisivă pentru Debeljuh, care a înscris din interiorul careului. În minutul 84, fundaşul român al echipei din Andorra, Raul Feher, a înscris în propria poartă la o minge trimisă de Petrila în centrul careului.

În caz că va trece de Inter, CFR va juca în turul 3 preliminar cu Shakhtyor Soligorsk (Belarus).

Au evoluat următoarele formații:

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Kolinger (Yuri, 77), Camora – Deac, Boateng (Muhar, 89), Cvek – Jefte Betancor (Hammershoy-Mistrati, 68), Debeljuh (Yeboah, 89), Păun (Petrila, 46)

Antrenor: Dan Petrescu

Inter Club d'Escaldes: Munoz – Gallego Arias (Chus Rubio, 85), Feher, De Nova, Gonzalez Lopez – Cabrera, Roca, Martinez (Moreno Martin, 77), Marce – Soldevila (Angel Perez, 59), Andreu (Betriu, 77)

Antrenor: Raul Obiols

Arbitru: Alex Troleis. Asistenți: Jan Hermansen, Jorleif Sjurhuus. Arbitrul nr. 4: Eiler Rasmussen (Insulele Feroe)

Iată programul meciurilor echipelor din țara noastră în manșa 1 a turului 2 al Conference League de joi, 21 iulie:

Saburtalo (Georgia) - FCSB 1-0

CFR Cluj - Inter Club d'Escaldes (Andorra) 3-0

Ora 21.00: Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpija Ljublijana (Slovenia)

Ora 22.00: Vllaznia (Albania) - Universitatea Craiova

Partidele formațiilor FCSB, CFR și Universitatea vor fi transmise de Digi Sport și Prima Sport.