duminică, 24 iulie 2022

SĂRITURI ÎN APĂ / CE JUNIORI 2022: Tudor-Iorgu Popa n-a izbutit să prindă finala probei de platformă (A)

În ultima zi a Campionatului European de sărituri în apă pentru juniori de la Otopeni, astăzi (duminică, 24 iulie), Tudor-Iorgu Popa a ratat calificarea în finala probei de platformă (A). Reprezentanții țării noastre n-au izbutit să urce pe podiumul competiției la această ediție.

Popa a ocupat penultimul loc (16) după cele nouă sărituri din calificări, cu 306,40 puncte. Ultimul calificat în finală (locul 12) a fost norvegianul Isak Borslien, cu 395,45 puncte. Italianul Francesco Casalini a avut cea mai bună evoluţie din calificări, fiind notat cu 500,55 puncte.

România a fost reprezentată la Campionatul European de sărituri în apă pentru juniori de șapte sportivi, care au evoluat în opt finale. Rezultatele complete ale sportivilor noștri au fost următoarele: