miercuri, 27 iulie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: CFR Cluj a făcut un egal chinuit în Andorra

Victorioasă în tur cu 3-0, CFR Cluj s-a calificat în turul 3 preliminar al ediției 2022/2023 a Conference League. Campioana României a terminat la egalitate, 1-1, în Andorra, cu Inter Escaldes.

Pentru CFR Cluj a marcat Deac, în minutul 51, din penaty, iar pentru gazde a înscris Soldevila, în minutul 21.

Din minutul 61, Inter Escaldes a evoluat cu un jucător mai puţin după eliminarea lui Lima. În minutul 90+4 a fost eliminat al doilea jucător de Inter, Rubio.

În turul 3 al Conferinței Europene, CFR va întâlni pe echipa belarusă Şahtior Soligorsk. Prima manşă va avea loc în deplasare (n.r. - teren neutru în contextul sancțiunilor aplicate Belarusului), în 4 august, iar returul se va juca la Cluj, în 11 august.

Dan Petrescu a folosit următoarea formulă de echipă: Bălgrădean - Manea, Burcă, Kolinger (Braun '61), Camora - Deac (Muhar '66), Bordeianu, Cvek - Păun (Petrila '45+2), Debeljuh (Jefte '66), Roger (Yeboah '81).