duminică, 24 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FC Botoşani s-a impus cu 1-0 la Mioveni, cu FC Voluntari

Programat în etapa cu numărul 2 a ediției 2022/2023 a Superligii la fotbal, la Mioveni, sâmbătă, 23 iulie, meciul dintre FC Voluntari și FC Botoşani s-a încheiat cu victoria la limită (1-0) a oaspeților. Gruparea moldavă a bifat al doilea succes din acest campionat.

Intrat pe teren în minutul 69, liberianul Terrence Tisdell a marcat golul victoriei echipei sale douăsprezece minute mai tîrziu, când a trimis în plasă o minge centrată de Dican.

FC Botoşani se află pe locul secund în Superligă, cu 6 puncte.

Au fost folosite următoarele echipe:

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - C. Costin, Al. Vlad (Aliji, 69), Meleke, M. Răduţ (Fulop, 62) - Raţă (Tavares, 86), Nemec (Marcelo Lopes, 62), D. Florea (Merloi, 86)

Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Botoșani: Pap – Sno (Patache, 86), Dican, Şeroni, Ţigănaşu - Perianu, E. Florescu (Mussis, 76), Shahaf (Tîrcoveanu, 69) - Dragu, Camara (Tisdell, 69), Mailat (Grubac, 86)

Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Ionuţ Coza. Asistenți: Bogdan Gheorghe, Marius Cristian Marchidanu. Arbitrul nr. 4: Iulian Călin

Camera VAR: Horia Gabriel Mladinovici, Vladimir Urzică