marți, 26 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: UTA Arad a profitat de erorile Petrolului din Ploieşti

În ultima partidă din etapa cu numărul 2 a ediției 2022/2023 a Superligii, disputată la Arad, luni, 25 iulie, UTA s-a impus cu 2-0 (1-0) în fața Petrolului din Ploieşti. Cele două formații pierduseră în prima rundă.

UTA a deschis scorul în minutul 11, când portarul ploieştean Avram a respins greşit un balon, iar Miculescu a preluat și a înscris cu un șut plasat din careu. Acelaşi jucător a reuşit „dubla” în minutul 69, când l-a învins pe Avram cu un şut de la marginea careului.

Au evoluat următoarele formații:

UTA: Fl. Iacob - Vukcevic, Benga, Erico, Hoxhallari - Cascini, Batha – Miculescu (Şteau, 78), Ubbink (Fl. Matei, 87), Otele (Stahl, 78) – Keseru (Ademi, 78)

Antrenor: Ilie Poenaru

Petrolul Ploieşti: Avram - Meijers, Tamaş, Huja (Tucaliuc, 82) – Pashov (Borţa 46), Dumitriu (Cebotaru, 46), Jair, Ţicu – Cioiu (M. Bratu, 82), Ivanovski, Grozav (Măzărache, 65)

Antrenor: Nicolae Constantin

Arbitru: Iulian Dima. Asistenți: Mihai Marius Marica, Ciprian Florin Danşa. Arbitrul nr. 4: Szabolcs Kovacs

Camera VAR: Rareş George Vidican - Alexandru Cerei