duminică, 24 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Sepsi OSK a câștigat la scor meciul cu FC Argeş

Într-un meci disputat astăzi (duminică, 24 iulie), la ora 12.00, pe caniculă, la Sf. Gheorghe, Sepsi OSK a învins cu 4-0 (0-0), pe teren propriu, pe FC Argeş, în etapa a doua din ediția 2022/2023 a Superligii la fotbal.

Golurile au fost marcate de Matei (min. 49 - penalty), Mitrea (min. 60), Ştefănescu (min. 63) şi Golofca (min. 80). Oaspeții au ratat o ocazie uriașă înainte de pauză, prin Bertrand. Ei au contestat valabilitatea penalty-ului dictat în minutul 49, antrenorul Alex Prepeliță invocând un fault în atac în faza premergătoare hențului.

La acest meci nu a existat arbitraj VAR - astăzi se joacă patru meciuri, iar în România există doar trei mașini înzestrate cu tehnologia necesară arbitrajului video.

Au evoluat următoarele formații:

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, B. Mitrea, A. Dumitrescu – J. Rodrigez (Damaşcan, 61), N. Păun, C. Matei (Golofca, 70) – Bărbuţ (Aganovici, 62), Tudorie (Rondon, 70), M. Ştefănescu (I. Gheorghe, 75)

Antrenor: Cristiano Bergodi

FC Argeş: Greab - Tofan, M. Constantin, Cestor, Latovlevici (Celestine, 70)– Meza Colli (Alceus, 70), Nijke – Jakolis, Calcan (Garita, 62), Bertrand (Donisa, 77) – Işfan

Antrenor: Andrei Prepeliţă

Arbitru: Viorel Flueran. Asistenți: Sebastian Gheorghe şi Marius Badea.

Camera VAR: nu a existat