Wikipedia

Rezultatele căutării

miercuri, 27 iulie 2022

OMNISPORT / FOTE 2022: Medalie de aur pentru echipa feminină de gimnastică şi argint la individual-compus

Echipa feminină de gimnastică a României a cucerit, astăzi (miercuri, 27 iulie), medalia de aur la ediția de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Banska Bistrica (Slovacia). La aceeași competiție, gimnasta Amalia Puflea a obţinut medalia de argint la individual-compus. De asemenea, România va fi reprezentată în toate cele patru finale pe aparate.

Potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), gimnastele tricolore au deschis calificările. Ele au obţinut următorul punctaj la individual-compus: Amalia Puflea 51,650 (medalie argint), Amalia Ghigoarţă - 50,550 (locul 5) și Sabrina Voinea - 48,950 (locul 11). Medalia de aur a revenit sportivei germane Helen Kevric (51,750).

Pe echipe, România s-a clasat pe primul loc (102,950). De asemenea, în finalele pe aparate s-au calificat Sabrina Voinea (sărituri, nota 13,275, locul 4), Amalia Ghigoarţă (paralele, 13,000, locul 6), Amalia Puflea (bârnă, 12,900, locul 2), Amalia Puflea (sol, 13,000, locul 2) şi Sabrina Voinea (sol, 12,650, locul 4).

De pregătirea gimnastelor s-au ocupat antrenorii Lucian Sandu, Gina Gogean, Ramona Micu, Florin Uzum, Cătălin Mera, Mădălina Susan (CNOPJ Deva) și Camelia Voinea (CNOPJ Constanța).

Vineri, 29 iulie sunt programate finalele la sărituri şi paralele, iar sâmbătă, 30 iulie cele de la bârnă şi sol.

La FOTE 2022, prima medalie pentru România a fost obţinută, marţi, 26 iulie, de atleta Ana Maria Vişan, care a luat „bronz” la aruncarea a discului. Apoi, tot marţi, înotătoarea Aissia Prisecariu a câştigat ”argintul” la 200 m spate.

Delegaţia României la FOTE 2022 include 92 de sportivi, care concurează la atletism, ciclism, gimnastică, handbal, înot, judo, tenis şi volei.

La ediţia FOTE din 2019, România a obținut 19 medalii: 4 de aur, 10 de argint şi 5 de bronz.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...