Wikipedia

Rezultatele căutării

duminică, 24 iulie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Promovata ”U” Cluj a ținut-o în șah pe Universitatea Craiova

Revenită în elita fotbalului românesc, Universitatea Cluj a reușit să treacă de al doilea adversar cu nume din campionat. Șepcile Roșii au terminat la egalitate, 1-1, la Mediaș, pe teren propriu, astăzi (duminică, 24 iulie), meciul cu Universitatea Craiova din a doua etapă a ediției 2022/2023 a Superligii. Ambele echipe au câte două puncte în clasament.

Încurajată de fani, Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 6 al meciului, prin Ioan Filip, care a înscris cu un şut din careul mic. Oaspeții au reușit egalarea în minutul 64, prin fundaşul Papp, cu o lovitură de cap la un corner executat de Roguljic.

Universitatea Craiova nu are nicio victorie în cele trei meciuri jucate în acest an competițional: 2-2 cu Sepsi OSK, 1-1 cu ”U” Cluj (ambele în Superligă) şi 1-1 cu Vllaznia Shkoder (Europa Conference League).

Au evoluat echipele următoare:

„U” Cluj: Gorcea - R. Romeo (Baravykas, 74), Ilie, Ispas, Pârvulescu – Remacle (Purice, 70), R. Pires, I. Filip – Chipciu (Briceag, 85), Ad.Bălan (Boiciuc, 85), Ely Fernandes

Antrenor: Erik Lincar

CS Universitatea Craiova: Lazar – Martic (Căpăţână, 46), Papp, Screciu, Vătăjelu – Baiaram (Koljic, 58), Creţu, Vînă (Găman, 46) – Cîmpanu (Roguljic, 46), Markovic (Gustavo, 75), A. Ivan

Antrenor: Laszlo Balint

Arbitru: Cătălin Popa. Asistenți: Ferencz Tunyogi, Ionel Valentin Dumitru. Arbitrul nr. 4: Andrei Moroiţă

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...