joi, 21 iulie 2022

SĂRITURI ÎN APĂ / CE JUNIORI 2022: Amelie Forster a terminat pe locul 6 în finala de la trambulina de 1 m

Legitimată la CSA Steaua, Amelie Forster a avut o nouă evoluție remarcabilă la Campionatul European de sărituri în apă pentru juniori care se desfășoară la Complexul de Natație din Otopeni. Sportiva pregătită de antrenorul Florin Avasiloae s-a clasat pe locul 6, astăzi (joi, 21 iulie), în finala de la trambulina de 1 m feminin (B).

După cele trei sărituri din finală, sportiva noastră a totalizat 280,80 puncte. Amelie s-a calificat între primele 12 sportive ale continentului după ce a trecut de preliminarii cu al cincilea rezultat, 278,40 puncte.

Pe podium s-au clasat Giorgia de Sanctis (Italia) – 326,70 puncte, Signe Stahl (Suedia) – 323,85p și Eerika Repo (Finlanda) – 297,75p.

România participă cu şapte sportivi la competiţie, cinci fete şi doi băieţi:

Feminin

Ellahi Nazanin (categoria A) – trambulină 1 m, platformă individual, platformă sincron

Ioana Cârcu (categoria A) - platformă individual, platformă sincron

Amelie Forster (categoria B) - trambulină 1 m, trambulină 3 m, platformă individual, jump event

Alexandra Moldovean (categoria B) - trambulină 1 m, trambulină 3 m

Iasmina Ciuciudău (categoria B) – platformă

Masculin

Alexandru Avasiloae (categoria A) - trambulină 1 m, trambulină 3 m, platformă sincron, jump event

Tudor Popa (categoria A) – platformă individual, platformă sincron

Antrenori: Florin Avasiloae, Claudia Tiu, Mihaela Neagu

Competiția este organizată pentru juniori A (16, 17 și 18 ani) și B (14 și 15 ani). La întreceri participă peste 250 de sportivi din 22 de țări.