sâmbătă, 23 iulie 2022

SĂRITURI ÎN APĂ / CE JUNIORI 2022: Amelie Enya Forster s-a clasat pe 5 în finala probei de platformă (B)

Reprezentantă a României la Campionatul European de sărituri în apă pentru juniori de la Complexul de Natație din Otopeni, Amelie Forster a ocupat locul 5, sâmbătă, 23 iulie, în finala probei de platformă (B). Ea a totalizat 269,65 puncte, după ce în calificări ocupase locul 8, cu 245,50 puncte.

Medalia de aur în această probă a fost câştigată de britanica Maisie Bond, cu 334,95 puncte. Argintul i-a revenit sportivei germane Cora Luise Schielbold, cu 309,80 puncte, iar bronzul a fost obținut de o altă reprezentantă a Germaniei, Sina van der Laan, cu 303,25 puncte.

În aceeași probă, Maria-Iasmina Ciuciudău a ocupat ultimul loc (16) în calificări, cu 157,60 puncte.

La această ediție a CE de sărituri în apă juniori cel mai bun rezultat de până acum al României a fost locul 4 ocupat în concursul pe echipe (Jump Event), din prima zi a competiţiei.

România participă cu şapte sportivi la competiţie, cinci fete şi doi băieţi:

Feminin

Ellahi Nazanin (categoria A) – trambulină 1 m, platformă individual, platformă sincron

Ioana Cârcu (categoria A) - platformă individual, platformă sincron

Amelie Forster (categoria B) - trambulină 1 m, trambulină 3 m, platformă individual, jump event

Alexandra Moldovean (categoria B) - trambulină 1 m, trambulină 3 m

Iasmina Ciuciudău (categoria B) – platformă

Masculin

Alexandru Avasiloae (categoria A) - trambulină 1 m, trambulină 3 m, platformă sincron, jump event

Tudor Popa (categoria A) – platformă individual, platformă sincron

Antrenori: Florin Avasiloae, Claudia Tiu, Mihaela Neagu

Juniorii sunt împărţiţi în două categorii de vârstă: categoria A - juniori 16, 17 şi 18 ani şi categoria B - juniori 14 şi 15 ani.