joi, 21 iulie 2022

FOTBAL / CONFERINȚA EUROPEANĂ: Sepsi s-a impus cu 3-1 revenind de la 0-1

Debut victorios pentru Sepsi Sfântu Gheorghe în ediția 2022/2023 a cupelor europene. Formația din Covasna a câștigat cu 3-1 (1-1), astăzi (joi, 21 iulie), pe teren propriu, meciul cu echipa slovenă Olimpija Ljubljana, în prima manşă a turului 2 preliminar al Conference League.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 4 prin Seslar. Sepsi a revenit și a întors rezultatul prin golurile lui Ştefănescu (min. 45+4), Păun (min. 84) și Karamatic (min. 90+3 - autogol).

În minutul 66, de la oaspeţi a fost eliminat autorul golului, Seslar. A fost acordat penalty pentru Sepsi, însă Tudorie a ratat.

Returul este programat joia viitoare, la ora 20.00.

Au evoluat următoarele formații:

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Ispas (Dumitrescu, 65) – Aganovici (Rodriguez, 77), Păun, Ştefănescu – Golofca (Damascan, 65), Rondon (Tudorie, 65), Ion Gheorghe (Matei, 59)

Antrenor: Cristiano Bergodi

Olimpija Ljubljana: Vidovsek – Lasickas, Estrada (Crnomarkovic, 81), Karamatic, Sualehe – Seslar, Pilj, Elsnik (Doffo, 46) – Kvesic (Aldair, 73), Prtajin (Nukic, 61), Pedro (Ziljkic, 61)

Antrenor: Albert Riera

Arbitru: Donald Robertson. Asistenți: Douglas Potter şi Daniel McFarlane. Arbitrul nr. 4: Grant Irvine (toți din Scoția)

Iată programul meciurilor echipelor din țara noastră în manșa 1 a turului 2 al Conference League de joi, 21 iulie:

Saburtalo (Georgia) - FCSB 1-0

CFR Cluj - Inter Escaldes (Andorra) 3-0

Sepsi Sf. Gheorghe - Olimpija Ljublijana (Slovenia) 3-1

Ora 22.00: Vllaznia (Albania) - Universitatea Craiova

Partidele formațiilor FCSB, CFR și Universitatea vor fi transmise de Digi Sport și Prima Sport.