sâmbătă, 22 august 2020

TENIS / WTA: Sorana Cîrstea a pierdut în ultimul tur al calificărilor la Western & Southern Open

Aflată pe locul 77 WTA şi favorită numărul 10, Sorana Cîrstea (30 de ani) a ratat calificarea pe tabloul principal la Western & Southern Open, turneu care a fost mutat de la Cincinnati la New York din cauza pandemiei de COVID-19.
În ultimul tur al calificărilor, românca s-a înclinat (5-7, 4-6) în fața rusoaicei Ana Kalinskaia (21 de ani, 117 WTA). Confruntarea a durat două ore și un minut. În turul anterior, Kalinskaia o eliminase pe Patricia Ţig.
Pentru accederea în ultimul tur al calificărilor, Sorana Cîrstea va primi 5.000 de dolari şi 20 de puncte WTA.