marți, 25 august 2020

FORMULA 1: Au fost adăugate patru curse în calendarul de anul acesta

Organizatorii Campionatului Mondial de Formula 1 au anunțat, astăzi (marți, 25 august), includerea în calendarul ediției din acest an a încă patru curse: una în Turcia, două în Bahrain și una la Abu Dhabi. Astfel încât până în decembrie se vor disputa în total 17 etape.
Cele patru noi curse se vor desfășura în Turcia, la Istanbul, în weekend-ul 13-15 noiembrie, două în Bahrain, la Sakhir, în 27-29 noiembrie şi 4-6 decembrie, şi alta, ultima, la Abu Dhabi (Yas Marina), la 11-13 decembrie.
În condițiile în care startul în ediția 2020 a CM de Formula 1 s-a dat abia în iulie, până în prezent s-au desfășurat şase etape:
13 decembrie - Abu Dhabi
Astfel, „Marele Circ” revine după o absență de nouă ani la Istanbul, pe unul dintre cele mai apreciate circuite creionate de arhitectul Hermann Tilke.
Ediția 2020 a Campionatului Mondial de Formula 1, care avea iniţial 22 de etape, a fost perturbată serios de pandemia de coronavirus. Competiţia ar fi trebuit să înceapă la 15 martie, în Australia, dar startul a fost amânat până la 5 iulie.