luni, 31 august 2020

TENIS / US OPEN 2020: Irina Begu a pierdut în fața Petrei Kvitova în primul tur

Aflată pe locul 70 WTA, Irina Begu (30 de ani) a pierdut (3-6, 2-6) în fața favoritei numărul 6, sportiva cehă Petra Kvitova, numărul 12 mondial, în primul tur al turneului US Open. Confruntarea a durat 63 de minute de joc.
Kvitova a stat mai bine la serviciu, reușind și doi ași. De asemenea, ea a comis mai puține duble erori (1-2), în timp ce la greșelile neforțate raportul nu i-a fost favorabil (19-14).
România mai are trei reprezentante în turul 1.  Mihaela Buzărnescu (122 WTA) o va înfrunta pe Sloane Stephens (SUA), cap de serie 26 şi locul 37 WTA, într-un meci care se anunță extrem de dificil. Sorana Cîrstea  (77 WTA) va juca împotriva americancei Christina McHale (90 WTA), iar Patricia Ţig (86 WTA) o va înfrunta pe japoneza Kurumi Nara (142 WTA).