duminică, 30 august 2020

FOTBAL / ROMÂNIA: FC Botoşani s-a impus cu 4-0 în Derby-ul Moldovei

Formaţia FC Botoşani a câștigat cu 4-0 (0-0), astăzi (duminică, 30 august), pe teren propriu, meciul cu Poli Iaşi contând pentru etapa a doua a ediției 2020/2021 a Ligii 1.
Golurile au fost marcate de Keyta (min. 68), Dugandzic (min. 83, 88) şi Ofosu (min. 84).
În minutul 54, de la oaspeţi a fost eliminat De Iriondo, iar în minutul 73 a văzut cartonaş roşu şi Rodriguez, de la gazde.

Au evoluat următoarele formații:
FC Botoşani: Pap – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann (Ţigănaşu, 74)– Florescu (Askovski, 66), Jonathan Rodriguez – Roman (Keyta, 46), Cîmpanu (Babunski, 41), Ofosu – Dugandzic.
Antrenor: Marius Croitoru
Poli Iaşi: Axinte – Rodny Lopes, Mihalache, Ciobanu (F. Cristea, 85), Onea – Vanzo (Ntonalnto,  56), De Iriondo, Passaglia – Soares, A. Cristea (Zaharia, 85), Popadiuc.
Antrenor: Daniel Pancu

Cartonaşe galbene: Şeroni (min. 31), Rodriguez (min. 33, 73), Askovski (min. 69), respectiv Vanzo (min. 4), De Iriondo (min. 49, 54)
Cartonaşe roşii: Rodriguez (min. 73), respectiv De Iriondo (min. 54)

Târgovişte - Dinamo

Partidele vor fi transmise în direct de Digi Sport, Look Sport / Plus şi Telekom Sport.