luni, 17 august 2020

FOTBAL / LIGA EUROPA: FC Sevilla s-a calificat pentru a şasea oară în finala Ligii Europa

Victorioasă cu 2-1 (1-1), duminică, 16 august, la Koln (Germania), în meciul cu Manchester United, FC Sevilla s-a calificat pentru a şasea oară în finala Ligii Europa. Echipa andaluză a câştigat trofeul la precedentele sale apariții în ultimul act al competiției.
Manchester United a deschis scorul relativ rapid, prin Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 9. Egalați în urma reușitei lui Suso (min. 26), englezii au dominat imediat după pauză, ratând câteva ocazii mari de gol. Sevilla a dat lovitura în minutul 78, când De Jong a reluat în plasă mingea centrată de Navas.
Sevilla FC a câștigat Liga Europa/Cupa UEFA în edițiile 2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15 și 2015/16.
În cealaltă semifinală se vor întâlni, luni, 17 august, de la ora 22.00, la Dusseldorf, echipele Inter Milano şi Şahtior Doneţk. Finala este programată vineri, 21 august, la Koln (22.00).