Uhrin Jr s-a referit la meciul pe care FC Dinamo îl va susține, astăzi (vineri, 8 aprilie), la ora 20.30, pe teren propriu, cu FC U Craiova. Tehnicianul a vorbit mai întâi despre problemele cu care s-a confruntat în ultimul timp: "Nu am recuperat toţi jucătorii. Andrei Radu are o accidentare suferită la ultimul meci. Nici Jovanovic nu este refăcut. O parte dintre jucătorii nu s-a antrenat toată săptămâna. Trebuie să decid pe cine includ în lot, deoarece este un meci important pentru noi, cu un adversar dificil. Matei este ok. Torje s-a antrenat numai trei zile. Nu ştiu dacă este pregătit. Fiecare meci este important pentru noi, am câştigat doar un joc, nu e suficient să nu ajungem la baraj. E doar un pas, ne mai trebuie mulţi paşi. Trebuie să obţinem victorii, dar depinde şi de ce fac adversarele. Nu ştiu cum sunt jucătorii. Antrenamentele au fost normal”.
Cehul a comentat și despre munca depusă de omologul său la FCU Craiova: ”Nicolo Napoli a făcut o treabă bună acolo. Este de mult timp şi ştie cum să joace în România. Craiova se concentrează pe pase scurte, lansările lungi sunt numai pentru Compagno, care este un bun atacant. Ca să fiu sincer, Compagno este cel mai bun jucător al lor, pentru că a marcat multe goluri. Mai au mulţi jucători buni la mijloc, dar e important pentru noi să fim concentraţi pe echipa noastră. E mult mai important pentru mine acest lucru. În acelaşi timp, sper să nu facem greşeli de-a lungul meciului. Sper că vor veni mulţi spectatori la stadion şi că va fi o atmosferă bună, e important ca suporterii să ne susţină. Nu vreau să vorbesc despre pregătirea fizică a jucătorilor, nu cred că a fost greşeala antrenorilor lipsa pregătirii fizice, problema a fost în primul rând din cauza accidentărilor", a precizat cehul.
Întrebat pe subiectul tancurilor trimise de Cehia în Ucraina, Uhrin Jr a răspusn: ”Nu am citit despre asta, dar sper să nu fie prea vechi. Am fost şi eu tanchist în armată. Acum 35 de ani. Știu cum este. Sper ca aceste tancuri să nu fie precum cele pe care le aveam noi. Serios vorbind, situaţia din Ucraina este foarte dificilă. În toată Cehia lumea încearcă să ajute, şi în România sunt mulţi ucraineni. Eu şi soţia mea am ajutat mulţi ucraineni de la începutul conflictului. I-am ajutat cu bani şi alte lucruri. Este normal din partea noastră, pentru că o parte din angajaţi e ucraineană în afacerea noastră", a declarat Uhrin, într-o conferinţă de presă.
FC Dinamo va întâlni, astăzi (vineri, 8 aprilie), de la ora 20.30, pe FC U Craiova, în a 4-a etapă a Play-Out-ului Ligii 1.
România - Liga 1
Play-Out
Etapa a 4-a
Vineri, 8 aprilie
Ora 17.30: Clinceni - Chindia
Ora 20.30: Dinamo - FCU Craiova
Sâmbătă, 9 aprilie
Ora 20.30: UTA - Rapid
Duminică, 10 aprilie
Ora 17.30: FC Botoșani - Sepsi
Luni, 11 aprilie
Ora 18.00: Gaz Metan - Mioveni
Clasament
1. FC Rapid 29 puncte
2. FC Botoşani 29 puncte
3. Sepsi 27 puncte
4. UTA Arad 26 puncte
5. U Craiova 1948 22 puncte
6. CS Mioveni 19 puncte
7. Chindia Târgovişte 19 puncte
8. FC Dinamo 13 puncte
9. Academica Clinceni 3 puncte
10. Gaz Metan Mediaş -11 puncte

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu