luni, 25 aprilie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FC Botoşani a obținut o victorie prețioasă cu FC U Craiova 1948 și încă speră la barajul pentru Europa

Într-un meci disputat astăzi (luni, 25 aprilie), în etapa cu numărul 6 a Play-Out-ului ediției 2021/2022 a Ligii 1, FC Botoşani a câștigat cu 2-1 în fața lui FC U Craiova 1948. Ambele formații au avut câte un jucător eliminat.

Pentru FC Botoşani au marcat Dican (39) şi Dawa (66), iar pentru U Craiova 1948 a înscris Compagno, din penalti, în minutul 55. Formaţia moldoveană a evoluat în inferioritate numerică din minutul 71, când a fost eliminat Jaja. Şi craiovenii l-au pierdut pe Diallo, eliminat în minutul 90+5.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Braun, Dawa, Şeroni, Ţigănaşu - Haruţ, Dican, Papa (Patache, 80) - Tîrcoveanu (Florescu, 73), M. Roman II (Lupeta, 90+1), Souza Silva

Antrenor: Marius Croitoru

FCU Craiova 1948: R. Popa - Negru (Bălan, 84), Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Asamoah (Marquet, 71), Achim (Albu, 85) - Van Durmen, Bauza, Ondaan (Sidibe, 70) - Compagno

Antrenor: Nicolo Napoli

Arbitru: Cătălin Popa