duminică, 24 aprilie 2022

FOTBAL / FRANȚA: Paris Saint-Germain a câştigat pentru a zecea oară campionatul Franţei

Formaţia Paris Saint-Germain a câştigat, sâmbătă seară, pentru a zecea oară campionatul Franţei. PSG a remizat (1-1), pe teren propriu, cu Lens, în a 34-a etapă din Ligue 1.

Oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 58, când a fost eliminat Danso. PSG a marcat prin Messi (min. 68), iar Lens a egalat în minutul 88, prin Corentin Jean.

Fanii echipei PSG nu au sărbătorit câştigarea titlului. Collectif Ultras Paris (CUP) a anunţat că va părăsi stadionul înainte de finalul meciului. "Invităm toţi suporterii parizieni să vină şi să sărbătorească titlul alături de noi în faţa tribunei Auteuil din minutul 75 dacă scorul este în favoarea noastră. Vom ieşi apoi din tribune pentru a ne aduna în faţa Auteuil pentru a sărbători sfârşitul unui sezon în care doar suporterii au fost la înălţime”, au anunţat suporterii parizieni încă supăraţi pe conducerea clubului şi dezamăgiţi de. performanţa generală a echipei în acest sezon.