duminică, 24 aprilie 2022

FORMULA 1: Red Bull a izbutit „dubla” la Imola, Hamilton a terminat abia pe locul 14

Component al echipei Red Bull, Max Verstappen a câştigat, astăzi (duminică, 24 aprilie), Marele Premiu de Formula 1 al Regiunii Emilia Romagna, a patra etapă a ediției 2022 a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată pe circuitul de la Imola. Olandezul a fost urmat, la 16 secunde și 527 de sutimi, de coechipierul său Sergio Perez. Pe locul 3, la 34,834 secunde, a terminat britanicul Lando Norris (Mc-Laren-Mercedes).

Verstappen a condus din start până la final şi a obţinut şi cel mai bun timp pe un tur de circuit. Plecat de pe locul 3, de pe a doua linie a grilei de start, Sergio Perez a izbutit să-l depășească pe monegascul Charles Leclerc. De altfel, în condițiile în care batavul s-a desprins la conducere, între cei doi s-a dat lupta pentru al doilea loc în această cursă. Leclerc a forţat şi a ieşit în decor în turul 54/63. Cum şi-a avariat aripa faţă, pilotul din Monaco a fost nevoit să meargă la standuri şi a retrogradat pe locul 9. În final, el a terminat pe locul 6.

Nici celălalt pilot al Scuderiei n-a fost norocos. Spaniolul Carlos Sainz (Ferrari) a abandonat chiar după start, după un acroșaj cu australianul Daniel Ricciardo (McLaren-Mercedes).

O cursă slabă a făcut și septuplul campion mondial Lewis Hamitlon (Mercedes), care a trecut linia de sosire pe locul 14, cel de pe care a plecat. Britanicul a fost întrecut de primii clasaţi cu un tur.

Pentru Verstappen, victoria de la Imola este aceea cu numărul 22 în carieră, cea de-a doua a acestei ediții a CM şi tot a doua la Imola. După un start slab de an competițional, olandezul a recuperat multe puncte în clasamentul piloţilo, fiind pe locul 2, cu 59 de puncte, după Leclerc, care are 86 de puncte.

La constructori, Ferrari este pe primul loc, cu 124 de puncte. Şi în această ierarhie Red Bull s-a apropiat de lider, fiind pe locul 2, cu 113 puncte. Mercedes încheie podiumul, cu 77 de puncte.

Următoarea etapă, Miami Grand Prix, e programată în 8 mai. Va fi prima cursă de Formula 1 în Florida, pe un circuit stradal.