joi, 21 aprilie 2022

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Sepsi s-a impus în prima manșă a semifinalei cu Universitatea Craiova

Sepsi Sfântu Gheorghe a dispus cu 2-1 (1-0), miercuri, 20 aprilie, în propriul fief, de CS Universitatea Craiova, în manşa tur a semifinalelor ediției 2021/2022 a Cupei României. Revanșa se va disputa în Bănie, între 10 și 12 mai.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14, când Bărbuţ a pătruns pe partea dreaptă, a reuşit să scape de doi adversari, apoi a centrat pe jos în careul mic, iar Ştefănescu, nemarcat, a trimis balonul în poartă fără mari dificultăți. Oaspeții au egalat în minutul 55, când Andrei Ivan a transformat penalty-ul dictat după faultul lui Dumitrescu asupra lui Gustavo, în suprafața de pedeapsă. Covăsnenii au izbutit golul victoriei în minutul 87, când Dumitrescu a scăpat pe contraatac pe partea stângă, a centrat pe jos în marginea careului mare, iar Golofca a marcat cu un şut de la 15 metri.

În cealaltă semifinală, Voluntari s-a impus cu 2-0 în fața lui FC Argeș.

Partidele retur sunt programate în perioada 10-12 mai.

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălaşa, Mitrea, Dumitrescu - N. Păun, Vaşvari (Aganovici, 73) - Bărbuţ, Golofca (Aşkovski, 88), Ştefănescu (Tincu, 90+3) - Tudorie

Antrenor: Cristiano Bergodi

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Screciu (Cîmpanu, 79), Papp, Bancu - Roguljici (Nistor, 46), Al. Creţu,  Bic (Gustavo, 46) - Baiaram (Găman, 61), Markovic (Koljic, 61), A. Ivan

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf (fiind suspendat, a stat în tribună)

Arbitru: Radu Petrescu