duminică, 24 aprilie 2022

TENIS / ATP: Andrei Rublev i-a administrat un 6-0 lui Djokovic şi a câștigat trofeul la Belgrad

Rusul Andrei Rublev (8 ATP) a câştigat, astăzi (duminică, 24 aprilșie), turneul de categorie ATP 250 de la Belgrad. Acesta s-a impus în finală în faţa liderului mondial, sârbul Novak Djokovic. Sportivul rus mai are în palmares opt trofee la simplu.

Rublev s-a impus cu 6-2, 6-7/4, 6-0, în două ore şi 28 de minute. Acesta va staționa pe locul 8 în clasamentul mondial, cu 4.025 de puncte.

Pentru Andrei Rublev, acesta este al treilea trofeu ATP din 2022, după cele cucerite la Dubai şi Marsilia. El mai are în palmares opt trofee la simplu.

În semifinale, Djokovic îl depășise (4-6, 6-1, 6-2) pe rusul Karen Haceanov (26 ATP), iar Rublev trecuse (6-2, 6-2) de italianul Fabio Fognini (62 ATP).