duminică, 24 aprilie 2022

FOTBAL / LIGA CAMPIONILOR ASIEI: Echipa lui Șumudică s-a calificat în „optimi”, cea a lui Olăroiu a fost eliminată

Echipă pregătită de Marius Şumudică, Al Shabab (Arabia Saudită) a promovat în optimile de finală ale ediției 2022 a Ligii Campionilor Asiei la fotbal după 6-0 cu Mumbai City (India). Al Sharjah (Emiratele Arabe Unite), antrenată de Cosmin Olăroiu, a ratat calificarea în aceeași fază a competiției după ce a remizat (2-2), pe teren propriu, cu Al Hilal (Arabia Saudită).

Programat în Grupa B, meciul dintre Al Shabab și Mumbai City s-a îmcheiat cu victoria clară (6-0) a formației antrenată de Marius Şumudică. Golurile au fost marcate de Bahebri (minutele 19, 64 şi 66), Fall (min. 36 - autogol), Al Jaoui (min. 52) şi Carlos (min. 81). În celălalt meci, Al-Quwa Al-Jawiya (Irak) s-a impus cu 3-2 în fața lui Al-Jazira (Emiratele Arabe Unite).

Cu o etapă înainte de final, Al Shabab este lider, cu 13 puncte, fiind urmată de Al-Quwa Al-Jawiya (7p), Al-Jazira (4p) și Mumbai (4p). În ultimul meci, la 26 aprilie, Al Shabab va juca pe terenul lui Al Jazira.

În Grupa A, Al Sharjah, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, după ce a remizat (2-2), pe teren propriu, cu Al Hilal (Arabia Saudită). Gazdele au condus cu 2-0, prin reuşitele lui Camara (min. 5) şi Rashid (min. 45+1). Oaspeţii au revenit după pauză, când au marcat Al Mufarrij (min. 78) şi Al Dawsari (min. 90+6 - penalty). În celălalt meci al grupei, Al Rayyan (Qatar) s-a impus cu 1-0, pe teren propriu, de Istiqlol Duşanbe (Tadjikistan).

Clasamentul Grupei A este următorul: 1. Al Hilal 13 puncte, 2. Al Rayyan 10p, 3. Al Sharjah 5p, 4. Duşanbe 0 puncte.