vineri, 29 aprilie 2022

FOTBAL / CUPA GRECIEI: Echipa lui Răzvan Lucescu și Alex Mitriță s-a calificat în finală

Antrenată de Răzvan Lucescu şi avându-l în componență pe Alexandru Mitriţă, PAOK Salonic s-a calificat în finala ediției 2021/2022 a Cupei Greciei. După o dublă confruntare palpitantă, gruparea a trecut în semifinale de Olympiakos.

În meciul tur, în 21 aprilie, cele două echipe au remizat, 0-0, la Salonic. Miercuri, pe terenul echipei Olympiakos, rezultatul a fost egal, 0-0. S-au disputat două reprize de prelungire, iar la final a fost 1-1, un rezultat care a calificat formația oaspete grație golului marcat în deplasare. Olympiakos a deschis scorul prin  El Arabi (min. 105 (penalti), iar Colak a egalat în minutul 109.

Alex Mitriţă a intrat pe teren în minutul 62 şi a fost înlocuit în minutul 90.

În finală, PAOK Salonic va întâlni pe Panathinaikos, care a trecut cu 1-0 și 2-0, în semifinale, de Lamia.

PAOK va disputa a 22-a finală în Cupa Greciei, fiind depășită din acest punct de vedere doar de Olympiakos (41), Panathinaikos (28) și AEK Atena (26).

Formația din Salonic a cucerit trofeul de 8 ori: 1972, 1974, 2001, 2003, 2017, 2018, 2019 și 2021. Cele mai multe succese în Cupa Greciei le-au înregistrat Olympiakos - 28, Panathinaikos - 18 și AEK - 15.