joi, 21 aprilie 2022

FOTBAL / CUPA ITALIEI: Inter Milano și Juventus Torino se vor înfrunta în finală

Inter Milano s-a calificat în finala Cupei Italiei după ce a învins cu 3-0 (2-0), marţi, 19 aprilie, pe teren propriu, pe AC Milan, în manşa a doua a semifinalelor competiţiei. În tur, a fost 0-0. Astăzi (miercuri, 20 aprilie), Juventus Torino a promovat în ultimul act al competiției după ce a învins cu 2-0, acasă, pe Fiorentina, în manşa a doua a semifinalelor. ”Bătrâna Doamnă” s-a impus și în tur cu 1-0.

În disputa de la Milano, Inter a triumfat grație golurilor înscrise de Lautaro Martinez (min. 4, 40) și Gosens (min. 82). Campioana en titre din Serie A a câștigat de 7 ori Cupa Italiei, ultima oară în 2011.

Victoria lui Juventus Torino în returul semifinalei cu Fiorentina a fost obținută grație golurilor marcate de Bernardeschi (min. 32) și Danilo (min. 90+4). ”Bătrâna Doamnă” deține recordul de succese în Cupa Italiei, cu 14. Primul trofeul a fost câștigat în 1938, iar ultimul în 2021.

Finala ediției 2022 este programată la 11 mai.