joi, 21 aprilie 2022

HANDBAL / CE 2022: Echipa feminină a României s-a impus în Insulele Feroe, Austria a fost surclasată de Danemarca

Echipa feminină de handbal a României a câștigat cu 31-21 (13-11), miercuri, 20 aprilie, în deplasare, meciul cu reprezentativa similară din Insulele Feroe. În aceeași grupă preliminară a Campionatului European din 2022, Danemarca a surclasat (38-22) Australia, în deplasare.

Echipa noastră a reușit să se desprindă încă din startul partidei (5-2 / min. 10), însă gazdele au izbutit să se apropie astfel încât diferența a fost mică la pauză (13-11). Al doilea mitan a început mult mai bine pentru România, care s-a detașat, de data aceasta decisiv: 19-13, în minutul 39.

Pentru naționala noastră au marcat Crina Pintea (8 goluri / 9 aruncări), Cristina Neagu (5/9), Lorena Ostase (4/5), Elena Dincă (3/5), Sonia Seraficeanu (3/4), Cristina Laslo (2/4), Alexandra Vadea (2/2), Mădălina Zamfirescu (1/2), Eliza Buceschi (1/1), Corina Lupei (1/1) și Sorina Tîrcă (1/2). Pentru Feroe principala marcatoare a fost Marianna Geirsdottir Eystberg, cu 5 goluri din 10 aruncări. În poartă, Daciana Hosu a apărat 12 aruncări din 28 (42,86%), iar Iulia Dumanska 2 din 7 (28,57%).

Tot miercuri s-a jucat şi cealaltă partidă a etapei din grupa 2, Austria - Danemarca, scor 22-38.

Ultimul meci al României în grupă e programat în 24 aprilie, la Râmnicu Vâlcea, cu Austria. Pentru a se califica la turneul final, jucătoarele antrenate de Adrian Vasile sunt obligate să câştige disputa cu Austria. Danemarca, lider neînvins al grupei, a obţinut deja calificarea.

Primele două clasate în grupă se vor califica la turneul final, care va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord şi Muntenegru, între 4 şi 20 noiembrie 2022.