luni, 25 aprilie 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FCSB a demolat o echipă a Farului decimată de suspendări și accidentări

FCSB ține aproape de liderul CFR Cluj. Formația din Berceni s-a impus cu 4-0 (3-0), astăzi (luni, 25 aprilie), la Ovidiu, în fața Farului din Constanța, într-un meci contând pentru runda cu numărul 6 a Play-Off-ului ediției 2021/2022 a Ligii 1. Florin Tănase a reuşit o "triplă".

În urma acestui succes, FCSB s-a apropiat la două puncte de liderul CFR Cluj. Oaspeții au deschis scorul în minutul 24, când Olaru l-a deschis pe Tănase, care a marcat după ce l-a driblat pe portarul Aioanei. În minutul 34, Olaru a dublat avantajul oaspeţilor din pasa lui Coman. Rezultatul la pauză a fost stabilit de Tănase, care, în minutul 40, a transformat un penalty dictat după un fault al lui Dussaut asupra lui Coman. În al doilea mitan s-a mai înscris o singură dată, prin Tănase, care a sancționat o nouă eroare a lui Aioanei (minutul 64).

Au evoluat următoarele formații:

Farul Constanța: Aioani - Dussaut (Boboc, 42), Larie (Ciobanu, 46), Mladen, De Nooijer - Radaslavescu (Purece, 68), Artean, Grameni - G. Iancu (Omoh, 68), Moldoveanu (Sali, 72), Pitu

Antrenor: Gheorghe Hagi

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Olaru (Perianu, 84), Şut, Fl. Tănase (Stoica, 75) - Cordea (Oaidă, 46), Fl. Coman (Edjouma, 75), Oct. Popescu (Musi, 75)

Antrenor: Anton Petrea

Arbitru: Marcel Bîrsan