vineri, 22 aprilie 2022

FOTBAL / SPANIA: FC Barcelona s-a impus cu Real Sociedad, fiul lui Diego Simeone a debutat în La Liga

Formaţia FC Barcelona a câștigat cu 1-0, joi, 21 aprilie, în deplasare, meciul cu Real Sociedad din a 33-a etapă a campionatului de fotbal al Spaniei. Aubameyang a marcat singurul gol al catalanilor, în minutul 11. Disputa a fost dominată de Real Sociedad, care n-a reușit însă să înscrie.

În aceeași rundă, Atletico de Madrid s-a împiedicat acasă în fața Granadei (0-0). Iar echipa lui Diego Simeone este pe locul 4 în ierarhie. Antrenorul a fost consolat, oarecum, de debutul fiului său, Giuliano Simeone (19 ani). Acesta a fost trimis pe teren în minutul 90+1, în locul lui Marcos Llorente. "Un moment cu totul special pentru mine, pe care l-am visat toată viaţa. Singurul lucru care a lispit pentru a-l face perfect a fost victoria. Le mulţumesc tuturor celor care au ajutat să-l facă posibil", a scris Giuliano pe reţelele sociale.

După meci, Diego Simeone a spus că îşi tratează fiul ca pe orice alt fotbalist: "Aveam nevoie de un atacant. A arătat ce are, viteză, intensitate. Sper că atunci când va veni vremea lui să poată face faţă, pentru că a adus ceva în plus”.

Giuliano a început să joace fotbal în ţara sa natală, Argentina, la River Plate. El a ajuns în septembrie 2020 la Atletico de Madrid şi a jucat până acum la echipa a doua, unde a înscris peste 20 de goluri. Diego Simeone are trei fii şi toţi sunt fotbalişti, toţi atacanţi. Cel mai cunoscut este băiatul cel mare al antrenorului echipei Atletico, Giovanni (26 de ani), care a avut evoluţii destul de apreciate în Italia, unde a evoluat la Genoa, Fiorentina, Cagliari şi acum este împrumutat de clubul sard la Verona. Gianluca (23 de ani) joacă la CD Ibiza, în liga a patra spaniolă.