sâmbătă, 20 august 2022

VOLEI / CE 2023 (MASCULIN): România s-a calificat la turneul final al Campionatului European din 2023

Echipa masculină de volei a României a câștigat cu 3:0, astăzi (sâmbătă, 20 august), în deplasare, reprezentativa Albaniei, în ultima etapă din Grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2023. Tricolorii s-au calificat la turneul final de pe primul loc.

Pe seturi, România s-a impus cu 25-13, 25-19, 25-17. Iar jucătorii noștri au dominat partida, dovadă fiind datele statistice. În topul realizatorilor, pe primele două locuri se află Rareș Ionuț Bălean (20 de puncte) și Robert Adrian Aciobăniței (16p), care sunt urmați de albanezul Anton Qafarena. În atac, podiumul a fost identic: Bălean 17 puncte, Aciobăniței 16p și Qafarena 9 puncte. La blocaj, Robert Călin a izbutit 3 soldate cu punct, iar Bălean 2. La serviciu, Cristian Bartha a reușit 2 ași, iar Bălean 1. La preluare, cel mai eficient a fost Vlad Alexandru Kantor.

La finalul meciurilor din Grupa G, tricolorii ocupă primul loc, cu 15 puncte.

Iată rezultatele complete din această grupă:

România - Albania 3:0 (16, 15, 16)

Bosnia și Herțegovina - Elveția 1:3 (23, -23, -18, -19)

Bosnia și Herțegovina - Albania 2:3 (19, 11, -22, -21, -13)

Elveția - România 3:2 (24, -18, -23, 23, 8)

Albania - Bosnia și Herțegovina 1:3 (-18, -18, 21, -15)

România - Bosnia și Herțegovina 3:1 (20, -19, 16, 20)

Elveția - Albania 3:1 (-23, 20, 16, 10)

Bosnia și Herțegovina - România 0:3 (-20, -17, -20)

Albania - Elveția 0:3 (-19, -15, -22)

România - Elveția 3:2 (22, -17, 19, -18, 11)

Albania - România 0:3 (-13, -19, -17)

Elveția - Bosnia și Herțegovina 3:0 (16, 19, 20)

Grupa C: 1. Belgia 11 puncte, 2. Estonia 7p, 3. Feroe 0p

Grupa D: 1. Portugalia 16 puncte, 2. Muntenegru 14p, 3. Luxemburg 6p, 4. Islanda 0p

Grupa E: 1. Grecia 17 puncte, 2. Croația 12p, 3. Cipru 6p, 4. Norvegia 1p

Grupa F: 1. Spania 17 puncte, 2. Slovacia 12p, 3. Ungaria 7p, 4. Georgia 0p

S-au calificat la turneul final Turcia, Finlanda, Belgia, Portugalia, Grecia și Spania de pe primul loc. Italia, Slovenia, Polonia, Serbia, Olanda, Germania, Cehia și Franța erau calificate direct.