luni, 22 august 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Farul a câștigat cu FC Voluntari după ce au revenit de la 0-1

Schimbare de lider în Superligă. Farul Constanţa a câștigat cu 2-1 (0-1), astăzi (luni, 22 august), la Ovidiu, meciul cu FC Voluntari, din etapa a şasea a ediției 2022/2023 a primei divizii de fotbal a României. Oamenii lui Gică Hagi au revenit după pauză.

FC Voluntari a jucat mai bine în prima parte, iar Matricardi a deschis scorul în minutul 24, după o fază la care Florea a şutat la poartă, iar jucătorul argentinian a deviat balonul în poarta constănțenilor. Egalitatea a fost restabilită de Alibec, cu un şut de la distanţă, în minutul 46. Farul a reușit golul victoriei dintr-un penalty transformat de Larie, în minutul 80.

La finalul întâlnirii, Denis Alibec a declarat pentru posturile TV care transmit Superliga: „Sunt foarte obosit! Nu am mai jucat 90 de minute nici nu mai ştiu de când! Dacă ar fi să rezum meciul, totul ar cam aşa: prima repriză, ei, a doua repriză, noi. Am reuşit să joc bine pentru că mă simt bine, pentru că sunt acasă şi e normal să dau totul aici. Aici m-am apucat de fotbal. Familia mea a fost în tribună şi am jucat şi pentru domnul Hagi. Pentru dânsul am ales să vin aici, la Farul”.

Au fost folosite următoarele garnituri:

Farul Constanța: Aioani - Artean, Larie, M. Popescu, Kiki – Nedelcu (Grameni, 69), T. Băluţă (Borza, 46) - D. Alibec, Pitu (Sârbu, 68), Torje (Doukoure, 82) - V. Morar (Munteanu, 46)

Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - C. Costin (Andrei, 84), Meleke (Helder Tavares, 74), Droppa (Fulop, 85), Aliji (Vlad, 74) - D. Florea, Nemec (Răduţ, 61), M. Lopes

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitru: Marian Barbu. Asistenți: Radu Adrian Ghinguleac, Imre-Laszlo Bucsi. Arbitrul nr. 4: Viorel Nicuşor Flueran

Camera VAR: Sorin Costreie - Vlad Bârleanu