duminică, 28 august 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Farul s-a impus clar pe terenul campioanei CFR Cluj

Echipa Farul Constanţa s-a impus cu 3-1, astăzi (duminică, 28 august), în Gruia, în fața lui CFR Cluj, într-un meci contând pentru etapa a şaptea din ediția 2022/2023 a Superligii. Gruparea de pe Litoral a trecut pe primul loc al ierarhiei.

Campioana a condus cu 1-0 printr-un gol înscris în minutul 10. Atunci arbitrul Radu Petrescu a anulat golul lui Malele, din minutul 6, pentru ofsaid, dar, după vizionarea VAR, a acordat penalty pentru CFR Cluj din cauza unui henţ a lui M. Popescu. Lovitura de la 11 m a fost transformată de Malele.

Farul a egalat în minutul 34, prin Pitu, care a trimis balonul în poartă cu o lovitura de cap, din centrarea lui Nedelcu. Golul constănţenilor a avut nevoie de validarea VAR. În minutul 63, constănțenii au preluat conducerea prin golul înscris de Louis Munteanu, pentru ca în minutul 88 acelaşi jucător să majoreze scorul la 3-1.

Aceasta a fost cea de-a treia înfrângere suferită de CFR Cluj în actuala ediţie a Superligii. Farul se menține pe primul loc în clasament, cu 15 puncte. După partidă, Gheorghe Hagi, managerul echipei Farul Constanţa, a declarat la posturile TV care transmit Superliga: „Demonstrăm că avem potenţial. Nu-i uşor să câştigi la campioana României, dar noi am făcut-o. Foarte important este faptul că am revenit în ultimele meciuri după ce am fost conduşi. Louis Munteanu a venit total schimbat de la Fiorentina, total schimbat în bine. A intrat bine în joc. A adus un plus”.

Au evoluat următoarele formații:

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Kolinger, R. Bălan, Brucic (Camora, 46) - Bordeianu, Muhar, Hoban (Jefte Batancor, 69) – Roger (Deac, 46), Malele (Birligea, 81), Păun (Petrila, 64)

Antrenor: Dan Petrescu

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean (Doukoure, 46), Nedelcu, Grameni (Casap, 76) – R. Moldoveanu (L. Munteanu, 46), Alibec (Andronache, 81), Pitu (T. Băluţă, 70)

Manager: Gheorghe Hagi

Arbitru: Radu Petrescu. Asistenți: Mircea Mihail Grigoriu, Sebastian Eugen Gheorghe. Arbitrul nr. 4: Florin Andrei

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova

Meciurile din Superligă sunt transmise de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.