miercuri, 31 august 2022

ÎNOT / CM 2022 (JUNIORI): România a devenit campioană mondială la 4x100 m liber masculin, Popovici a stabilit un record

Sportivii noștri au debutat cum nu se poate mai bine la ediția 2022 a Campionatului Mondial de înot din Peru. Ștafeta masculină a câștigat medalia de aur la 4x100 m liber, iar Vlad Stancu a obținut „argintul” la 400 m liber.

În componența David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian, România a încheiat finala de la 4x100 m liber pe locul 1, fiind cronometrată în 3:18,84. Pe locurile următoare s-au clasat Franţa (3:20,29) și Lituania (3:20,41). Lider al echipei noastre, Popovici a stabilit un record al competiţiei, acesta înotând 100 m în stilul liber în 47,07 secunde.

Tot în noaptea abia încheiată (diferență de fus orar între România și Peru), stelistul Vlad Stancu a câştigat medalia de argint la 400 m liber, fiind cronometrat în 3:48,38. Înotătorul nostru a fost depășit doar de către brazilianul Stephan Steverink (3:48,27), în timp ce pe locul al treilea s-a clasat polonezul Krysztof Chmielewski (3:49,34).