vineri, 26 august 2022

TENIS / US OPEN: Trei românce au fost eliminate în calificări

Turul 2 al calificărilor pe tabloul principal al turneului de grand slam de la Flushing Meadows n-a fost cu noroc pentru jucătoarele noastre, Ana Bogdan, Alexandra Cadanţu-Ignatik și Gabriela Talabă Lee fiind eliminate. România are cinci jucătoare calificate direct la US Open, în proba de simplu.

Aflată pe locul 136 WTA, Gabriela Lee a fost învinsă cu 6-1, 3-6, 6-3 de olandeza Lesley Pattinama Kerkhove, locul 196 WTA. În aceeași zi,

Ana Bogdan (29 de ani, locul 65 WTA) a pierdut (6-2, 4-6, 3-6) cu Fernanda Contreras Gomez (Mexic, nr 201 WTA), iar Alexandra Cadanţu-Ignatik (158 WTA) s-a înclinat (3-6, 1-6) în fața japonezei Misaki Doi (94 WTA şi favorită numărul 7).

România are pe tabloul principal de simplu cinci sportive, care vor participa în primul tur. Simona Halep (7 WTA), favorita nr 7 a turneului, va evolua împotriva unei jucătoare venite din calificări.