Wikipedia

Rezultatele căutării

duminică, 28 august 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: FCSB a încheiat la egalitate pe teren propriu cu FC Hermannstadt

Revenită din Norvegia, după calificarea în grupele Conferinței Europene, FCSB a terminat la egalitate, 2-2, astăzi (duminică, 28 august), pe Arena Națională, meciul cu Hermannstadt din etapa a şaptea din ediția 2022/2023 a Superligii. Înaintea confruntării, jucătorii oaspeți au protestat față de lipsa de susținere financiară din partea orașului Sibiu pe care îl reprezintă, aceștia nefiind plătiţi de câteva luni.

Oaspeţii au deschis scorul prin Butean, în minutul 21. FCSB a egalat prin Dawa, cu un şut spectaculos din careu, în minutul 34. Sibienii au preluat din nou conducerea prin golul lui Paraschiv, care a trimis în poarta lui Târnoveanu cu o lovitură de cap. Edjouma a egalat în minutul 90+1.

Hermannstadt rămâne neînvinsă în această ediție a campionatului, alături de Farul și FC Botoșani.

Au evoluat următoarele formații:

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Boboc – Dulca (Oct. Popescu, 46), Oaidă (Edjouma, 46) - Raţă (Cordea, 46), Olaru, Muşi (Radaslavescu, 66) - B. Rusu (Miculescu, 46)

Antrenor: Nicolae Dică

FC Hermannstadt: Muţiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - S. Mino (Răuţă, 86), Biceanu - P. Petrescu (Balaure, 68), Baba Alhassan (Năstăsie, 68), Oroian (C. Popescu, 86) - G. Paraschiv (Buhăcianu, 72)

Antrenor: Marius Măldărăşanu

Arbitru: Horaţiu Feşnic. Asistenți: Valentin Avram, Alexandru Cerei. Arbitrul nr. 4: Sebastian Colţescu

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova

Meciurile din Superligă sunt transmise de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

FOTBAL / CUPA ROMÂNIEI: Dan Petrescu susține că evoluția CFR-ului a fost un „dezastru”

Campioană a României, CFR Cluj a scos un egal (1-1), astăzi (joi, 20 octombrie), în disputa cu echipa Universitatea Cluj, una care a contat ...