miercuri, 17 august 2022

ÎNOT / CE 2022 (SENIORI): David Popovici s-a calificat în finală la 400 metri liber cu al patrulea timp

Medaliat cu aur la 100 m și 200 m, în sitlul liber, David Popovici (17 ani) a reuşit, astăzi (miercuri, 17 august), să se califice în finala probei de 400 metri liber de la Campionatele Europene de Nataţie de la Roma. Bucureșteanul a fost înregistrat cuă al patrulea timp.

Românul a fost primul în seria sa, fiind cronometrat în 3:47,99, care a fost al patrulea timp după disputarea celor cinci serii. Înaintea lui au fost germanii Henning Muehlleitner (3:46,79) și Lukas Maertens (3:47,38), precum și elvețianul Antonio Djakovic (3:47,67). S-au mai calificat în finală italienii Lorenzo Galossi (3:48,15) și Gabriele Detti (3:48,32), francezul Joris Bouchaut (3:49,00) și austriacul Felix Auboeck (3:49,16).

Pentru Popovici este o premieră să participe la 400 m liber, la o competiție majoră din ultimii ani. El a spus că a înotat pe această distanță doar în trei curse. El va evolua în finala probei, astăzi, la ora 19.53. Așadar, va lupta pentru o nouă medalie în ziua în care antrenorul său, Adrian Rădulescu, împlineşte 32 de ani.