miercuri, 17 august 2022

FOTBAL / LIGA CAMPIONILOR: Glasgow Rangers n-a izbutit să treacă acasă de PSV Eindhoven

Lipsită în continuare de Ianis Hagi, care nu s-a refăcut încă după accidentarea din urmă cu ceva timp, formaţia Glasgow Rangers (Scoția) a încheiat la egalitate, 2-2, meciul susţinut, marţi, 16 august, pe teren propriu, cu PSV Eindhoven (Olanda), în Play-Off-ul ediției 2022/2023 a Ligii Campionilor. În aceeași fază a competiției, echipele scandinave au înregistrat victorii.

Disputat pe ploaie, meciul de pe „Ibrox Park” a fost disputat. Fost jucător la Toulouse, Sangare a deschis scorul în minutul 37. Olandezii n-au rămas mult timp în avantaj, Colak reușind să egaleze după trei minute la capătul unei acțiuni superbe a ecosezilor. Rangers a preluat conducerea în minutul 70, prin reușita lui Benitez. Însă PSV a egalat în minutul 77, când Gakpo a înscris cu o lovitură cu capul la care mingea a atins și transversala.

Tot marți, echipele scandinave au izbutit victorii prețioase. Bodo/Glimt și FC Copenhaga s-au impus în confruntările cu Dinamo Zagreb (1-0) și Trabzonspor (2-1).