luni, 29 august 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Universitatea Craiova a câștigat cu FC Botoşani printr-un gol marcat în minutul 90+3

Eliminată din Conferința Europeană după lovituri de departajare (1-1, 1-1 și 3-4 cu Beer-Sheva), joia trecută, formaţia Universitatea Craiova a izbutit să depășească criza de rezultate în care se afla. Formația din Bănie s-a impus cu 1-0, astăzi (luni, 29 august), în meciul cu FC Botoşani, ultimul din etapa a şaptea a Superligii.

Disputa a avut loc la Tr. Severin în condițiile în care stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova a găzduit alte evenimente în ultimul timp. Golul a fost marcat de Creţu, în minutul 90+3.

Pentru botoşăneni, acesta este primul eşec din acest an competițional.

Au evoluat următoarele formații:

Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Găman, Mitrea – Căpăţînă, Screciu (Koljic, 67), Nistor (Creţu, 78), Bancu – Vînă (Mateiu, 67), Markovic (Ivan, 78), Baiaram

Antrenor: Mirel Rădoi

FC Botoşani: Pap – Sno (Petkovski, 85), Dican, Boli, Ţigănaşu (Şeroni, 75) – Ivanov, Sylla, Shahaf (Florescu, 62) – Mailat (Grubac, 76), Camara (Tisdell, 61), Dragu

Antrenor: Mihai Teja

Arbitru: Marcel Bîrsan. Asistenți: Radu Adrian Ghinguleac, Imre-Laszlo Bucsi. Arbitrul nr. 4: Rareş George Vidican

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova

Meciurile din Superligă sunt transmise de Digi Sport, Orange Sport și Prima Sport.