marți, 16 august 2022

FOTBAL / ROMÂNIA: Dinamo a pierdut acasă cu Oțelul Galați, Steaua s-a impus la Slatina

Într-un meci disputat astăzi (marți, 16 august), la Clinceni, în cadrul etapei cu numărul 2 din ediția 2022/2023 a Ligii 2, Dinamo Bucureşti a pierdut (1-3) în fața Oţelului din Galaţi. Ieri, CSA Steaua s-a impus cu 2-1 la Slatina.

În meciul disputat la Clinceni, Oţelul Galaţi a deschis scorul prin Răzvan Gorovei, în minutul 33. Vasile Buhăescu a egalat în minutul 45+2 după ce a primit o pasă de la Moura. După pauză, gălăţenii au trecut în avantaj prin reuşita lui Laurenţiu Maxim, din minutul 56. Victoria lor a fost securizată de golul lui George Cîrjan din minutul 66.

Într-un alt meci al rundei, CSA Steaua s-a impus cu 2-1 pe terenul liderului la zi, CSM Slatina. Pentru formația roș-albastră au marcat Ad. Popa (min. 13) şi Chipirliu (min. 24). Golul echipei CSM Slatina a fost marcat de Doman (min. 73).