vineri, 19 august 2022

TENIS DE MASĂ / CE 2022: Bernadette Szocs a fost învinsă în sferturile de finală la simplu

Bernadette Szocs a fost eliminată, astăzi (vineri, 19 august), în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul Campionatului European individual de tenis de masă de la Munchen. Eliza Samara şi Andreea Dragoman au fost învinse în optimile de finală.

Szocs a pierdut meciul cu austriaca Sofia Polcanova, alături de care a câştigat medalia de aur la dublu feminin, în urmă cu o zi. Aceasta s-a impus cu 4-2 (11-6, 4-11, 11-8, 11-6, 6-11, 11-5).

În „optimi”, Szocs a trecut cu 4-0 (11-7, 11-7, 11-8, 11-3) de Georgina Pota (Ungaria). În aceeași fază a competiției, Elizabeta Samara şi Andreea Dragoman au fost învinse de jucătoarea germană Xiaona Shan (0-4 / 7-11, 5-11, 9-11, 9-11), respectiv de nemțoaica Nina Mittelham (2-4 / 7-11, 11-5, 7-11, 10-12, 11-2, 7-11).

În „16”-imile de finală, Irina Ciobanu a pierdut în faţa jucătoarei germane Sabine Winter: 3-4 (11-7, 12-10, 7-11, 11-7, 6-11, 10-12, 10-12).

Bernadette Szocs a câştigat la Munchen, pe lângă titlul de la dublu feminin, şi medalia de argint la dublu mixt, alături de Ovidiu Ionescu.