marți, 16 august 2022

ATLETISM / CE 2022 (SENIORI): Alina Rotaru şi Claudia Bobocea s-au calificat în finale la lungime, respectiv 1.500 m

Alina Rotaru-Kottmann şi Claudia Bobocea s-au calificat, astăzi (marţi, 16 august), în finalele probelor de săritură în lungime, respectiv 1.500 m din cadrul Campionatului European de atletism de la Munchen (Germania). La aruncarea greutăţii, luni, 15 august, Andrei Rareş Toader a ocupat locul 12 (ultimul) în finala probei.

La lungime, Alina Rotaru-Kottman s-a calificat în finală cu al optulea rezultat (6,58 m), în timp ce cealaltă reprezentantă a noastră, Florentina Iuşco, nu a avut nicio săritură validă. Pe primul loc în cele două grupe s-au clasat Ivana Vuleta (Serbia, 6,67 m) și Malaika Mihambo (Germania, 6,99 m). Finala este prevăzută pe 18 august.

La 1.500 m, Claudia Bobocea a ocupat locul 6 în seria 2. Cronometrată în 4:03,63, ea a acces în finală cu al şaselea timp. Mai rapidă decât Claudia au fost poloneza Sofia Ennaoui (4:02,73), italianca Ciara Mageean (4:03,03), britanica Laura Muir (4:06,40), nemțoaica Hanna Klein (4:03,46) și italianca Ludovica Cavalli (4:06,59). Finala e programată joi, 19 august, la ora 20.45.

În proba de 110 m garduri, Alin Ionuţ Anton a terminat pe locul 7 în seria sa (14,18 secunde) și nu a reuşit să se califice în semifinale.

La aruncarea greutăţii, luni, 15 august, Andrei Rareş Toader a ocupat locul 12 (ultimul) în finala probei, cu 19,15 metri. El obţinuse calificarea cu a şasea performanţă din grupele preliminare, 20,50 metri. Pe podium s-au clasat Filip Mihaljevic (Croația, 21,88 metri), Armin Sinancevic (Serbia, 21,39 m) și Tomas Stanek (Cehia, 21,26 m).

La maraton, tot luni, Ilie Alexandru Corneschi a ocupat locul 38 (2h 18:59). Primele trei locuri au fost ocupate de Richard Ringer (Germania, 2h 10:21), Maru Teferi (Israel, 2h 10:23) și Gashau Ayale (Israel, 2h 10:29). La feminin, România nu a avut reprezentantă.

La triplusalt, Răzvan Cristian Grecu s-a calificat în finală cu a noua performanţă din grupe, 16,44 metri. Primul în grupa sa a fost portughezul Pedro Pichardo, cu 17,36 m, iar în cealaltă locul 1 a fost ocupat de italianul Emanuel Ihemeje, cu 17,20 m. La feminin, în aceeași probă va concura mâine, Elena Andrea Taloș-Panțuroiu.

La săritura în lungime, Gabriel Bitan a fost doar al 16-lea în grupele preliminare, cu 7,64 metri, iar Valentin Toboc a ratat toate încercările.

România participă cu 21 de sportivi (12 fete şi 9 băieţi) la Campionatul European de la Munchen, în perioada 15-21 august.