marți, 16 august 2022

TENIS / WTA: Sorana Cîrstea a învins-o pe Belinda Bencic și s-a calificat în turul 2 la Cincinnati

Ocupantă a locului 40 mondial, Sorana Cîrstea s-a calificat, astăzi (marţi, 16 august), în turul 2 al turneului de categoria 1.000 WTA de la Cincinnati. Românca a dispus cu 6-2, 6-7/3, 6-4 de elveţianca Belinda Bencic (nr 11 WTA), favorita cu numărul 12.

Sorana Cîrstea a câştigat primul set în 35 de minute. În actul secund, ea a debutat cu un serviciu pierdut, dar a reuşit un contrabreak şi a condus cu 2-1, 3-2 şi 4-3, însă elveţianca în vârstă de 25 de ani s-a impus în al doilea set cu 7-6, după o oră şi 12 minute. În decisiv, Sorana a controlat jocul şi a câştigat cu a treia minge de meci, 6-4 după 52 de minute de joc.

În turul 2, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Petra Kvitova, din Cehia, în vârstă de 32 de ani, nr. 28 WTA.

Grație acestei victorii, românca a urcat pe locul 37 în ierarhia mondială la zi. Ea are 1.330 de puncte.